Dette kursus er “the real deal” Her bliver du presset ud af din komfort zone og lærer med garanti noget nyt, både om dig selv og om nye færdigheder.
Kurset løber over 72 timer og sætte dig i en kontrolleret men realistisk overlevelses situation, hvor du med meget få midler skal klare dig de næste 3 døgn i vildmarken. Kurset er bygget op med løbende undervisning med egen træning og delmål i løbet af kurset som f.eks. at lave ild med bowdrill, orientering, signalering osv. som skal gennemføres, alt sammen med forudgående grundig undervisning.
Du vil blandt andet blive undervist i :
Overlevelses mentalitet, shelter, Ild, bål, primitiv navigering, signalering, fiskeri, spiselige planter, primitiv madlavning m.m.
Du vil efter at have bestået dette kursus være i stand til at tage vare på dig selv og andre i selv vanskelige nødsituationer og overleve i vildmarken.
Du bliver på dette kursus undervist af bla. Jesper Hede, bushcraft og overlevelsesinstruktør, friluftsvejleder og ejer af Bushcraft Danmark, samt Mette Mortensen, friluftsvejleder, ejer af All-Out og deltagere i “alene i vildmarken” og Joe Price, Stifter af L2L og Pathfinder intruktør.
You can be taught in English in this class by Joe Price
Du skal til dette kursus medbringe :
Kniv ( i kulstofstål/Carbon f.eks. Mora Garberg)
Drikkeflaske med kop i stål eller titanium ( f.eks. Pathfinder flaske/kop sæt )
Kraftig Alu-tæppe ( f.eks. All-weather blanket )
Tarp 3×3 m. ( f.eks. DD hammocks tarp )
Sovepose/ uldtæppe i sommerhalvåret( f.eks. Carinthia Defence 4)
Kompas med spejl ( f.eks. Silva Ranger )
30 m snor ( f.eks. Paracord )
Noteblok og blyant ( f.eks. Noteblok )
Pandelygte ( f.eks. Silva Scout )
Der må IKKE medbringes andre ting end ovennævnte på kurset udover passende beklædning og evt. personlig medicin.
Alle med almindelig god fysisk kan deltage i kurset. Du skal forvente at gå min. 15 km i løbet af kurset.
Der udstedes kursusbevis og patches for dette kursus
Pris 2299 kr
Dato : 19-22 Maj 2023
22-25 Sep 2023
Sted : Kystområde Vestsjælland
Er der ingen dato for næste kursus, så kontakt os på kontakt@bushcraft.dk og bliv skrevet op til næste kursus.
Der tages forbehold for aflyste kurser ved for få tilmeldte.
(Ved bestilling skriv venligst navn på deltager i kurset i kommentarfeltet)